XIV #Disainiöö festivali põhilised toimumiskohad on Noblessner, Telliskivi, EKA, lisaks viivad DÖ satelliidid läbi oma üritusi ja väljapanekuid linna erinevates paikades, astume ka Tallinnast välja Tartusse.

Festival kannab nimetust “Tuleviku materjalid“ /Future Materials/. Teemavaliku tingis asjaolu, et disainerid ja arhitektid tunnevad suhteliselt vähe uusi moodsaid materjale ning nende toimet. Samuti aitas teema valikule kaasa fakt, et peatselt keelustatakse kõik plastnõud, -kotid ja mitmed muud plastikust tarbeesemed. Kiiresti on vaja reageerida, et leida alternatiivseid looduslikke materjale ning see on valdkond, kus disainerid aina rohkem teadlastega koostööd teevad.


Viimastel aastatel on ka EKAs keskendutud just uutele materjalidele, peamiselt biopõhistele. Tausta mõttes tasub mainida, et leiutatud on mitmeid uusi kohalikest vetikatest tehtud materjale (mitte otseselt ainult vetikaid kasutades, vaid erinevatest liikidest, nt furtsellaraani ja alginaati sünteesides), mis järjest rohkem ka ettevõtetele huvi pakuvad. Lisaks on
kasvatatud materjale seene mütseeli kasutades ning bakteriaalse tselluloosi farmi pidades. Disainiöö festivali programmi kuuluvad harivad ettekanded konverentsi raames, töötoad ja õpetlik näitus nii materjalidest kui ka uudistoodetest, kus on kasutatud loodussõbralikke materjale. Eestis on teema eestkõnelejaks doktorikraadiga Kärt Ojavee oma tiimiga. Reet Aus, samuti disainidoktor, tutvustab lisaks upcycling meetodile ka tooteid, mis on tehtud lõngast, mille valmistamiseks kasutatakse vanu rõivaid. Rahvusvahelist mõõdet ja kogemust jagab Simone de Waart Eindhovenist. Tema kureeritud on ka näitus Material Sense ning tema juhendamisel saavad materjalihuvilised valmistada töötoas käegakatsutavaid tooteid. Keskkonna hoiule keskendub ka näitus The Future Begins Now Ungarist. EKSIG konverentsi (Experiential Knowledge) spetsiaalne huvigrupp toob Tallinna 80 disainiuurimuse eksperti. Kahepäevane konverents toimub EKAs uue tekstiiliosakonna juhataja Kristi Kuusk juhtimisel.


Sellegipoolest ei ole vaja karta, et Disainiöö festival keskendub liigselt vaid teaduslikkusele. Pöörame endiselt tähelepanu erinevatele disaini valdkondadele, meelelahutusprogrammile ning kindlasti ka väikestele loomeinimestele. Esmakordselt on Disainiöö kavas eraldi Lasteprogramm, mida veab lastedisaini magister Eva Liisa Kubinyi. Lisaks otsitakse võimalusi, kuidas viia disainmõtlemine koolidesse. Festivali noorema publiku magnetiks on disainikoolide väljapanek Telliskivis. Välkloengud nagu PechaKucha ja Mina olen Disainer on populaarsed nii ala professionaalide kui ka lihtsalt oma teadmisi täiendada soovivate kultuurihuviliste seas. Sotsialiseerumiseks ja meelelahutuseks on kavas erinevaid üritusi. Rõivadisainietendus on pühendatud festivali peateemaga seonduvalt materjali teemale.


Uus formaat Disainiöö festivali raames on Investors Café, mille eesmärk on kokku viia disainerid ja investorid. Disainerid valmistavad oma toodetest ja ärimudelist lühitutvustuse (pitch), mida esitletakse investeerimishuvilistele. Festivali rahvusvahelist tuntust kinnitab erinevate maade suur huvi osaleda, mis festivali lähenedes järjest kasvab. Oodata on väljapanekuid Hollandist, Ungarist, Ukrainast. Tutvustame ka kodumaiste erinevatest põlv- ja koolkondadest pärit plakatimeistrite viimase kahe aasta tipploomingut, mis annab ülevaate Eesti plakatikunsti põnevast hetkeseisust. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali korraldatud konkurssnäituselt "EESTI KULTUURIPLAKAT 2019" valib professionaalne rahvusvaheline zhürii 82 teost. Linnaruumi elavdamiseks paigutatakse Noblessneri territooriumile erinevaid installatsioone. Valguskunsti ja multimeedia näitus Dark Matter/White Noise hõivab Noblessneri uhiuut linnaruumi ja suhtestub samas kvartali veel avastamata nurgatagustega. Festivali mitmekesistab tihe satelliitide programm; kaasataud on ka muuseumid. Enamus üritusi on külastajatele tasuta.


______

#tallinndesignfestival