Disainiöö toimub sel aastal 14.-20. septembrini. 15-ndat juubelit pidava festivali peateema on Vajaduspõhine disain / Design for Need. Tavapäraselt otsib festival oma toimumispaika vähetuntud asumite hulgast. Seekordne festivali kese saab olema Kopli poolsaarel paikneva endise Põhjala kummitoodete vabriku angaarides, lisades kujunevasse uude kultuurimiljöösse väärtuspõhist sisu.


Ajastul, mil potentsiaalselt planeeti risustav uus toode võiks jääda tegemata, tuleks disaineritel keskenduda eelkõige esemetele ja teenustele, mis aitavad lahendada mingit probleemi, kriisi; mis teeks meie elu ohutumaks, mugavamaks ja meeldivamaks. Toodetele, mis on funktsionaalsed ja teenustele, mis kaitsevad meie tervist ja aitavad hinnalist aega kokku hoida. Disaini seostatakse liiga palju ainult esteetika ja glamuuriga. Hea vorm ja ilu peaks kindlasti olema hästi funktsioneeriva ja nutika toote lahutamatud kaaslased. Aga eelkõige peaks toote disainimisel ja tootmisel lähtuma inimeste vajadusest või sotsiaalsest tellimusest.


Kui olukord maailmas on ohutu, kavatseme läbi viia rahvusvahelise konverentsi Vajaduspõhine disain / Design for Need. Oleme plaaninud kutsuda esinema Soome parima disaineri nominendi Ville Kokkoneni jne. Konverentsi teine osa keskendub disainiharidusele. Millist disainerit vajab uus, probleemiderohke aeg, kus Euroopa liigub kliimaneutraalse ringmajanduse suunas. Teie ette astuvad praktikud, teadlased ja õppejõud UAL-ist (UK), Polimist (Itaalia), Koldgingust (Taani) ja Eesti Kunstiakadeemiast. Need ülikoolid on tulnud kokku Erasmus projekti raames, et uuesti mõtestada ja parendada disainiharidus kliimamuutustest tingitud väljakutsete valguses. Reet Ausi juhtimsel viiakse läbi rahvusvaheliste osalejatega paneel Fashion Seeds, kus püütakse leida vastuseid, kuidas disainiharidus jätkusuutlikuks muuta.


XV Disainiöö festival avatakse 14.septembril koos tootedisainiauhind BRUNO 2020 nominentide tööde näitusega. Avaüritusel saab näha moe- ja tantsuetendust, mis toob meieni ebaharilikul moel Reet Ausi verivärske rõivakollektsiooni.


Disainiöö kõige pidulikum sündmus on kindlasti Eesti Disainiauhindade väljaandmine, mis võimaluse korral toimub 18.septembril ja kus antakse välja ka Eesti Disainerite Liidu tootedisainiahind BRUNO. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos EDL, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Valitakse välja parimad tootedisaini, graafilise disaini, veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri kategoorias. BRUNO tootedisaini auhinna nominente saab näha alates 14.09 Põhjalas, ühine auhindade näitus avatakse nädalaks Viru keskuses 21.septembril. Avaldatakse disaini aastaraamat ja nominente tutvustatakse erinevates meediakanalites. Toimuvad ka mitmed Disainiauhindadega seotud tagasiside seminarid ja töötoad.


Tavapäraselt kuuluvad festivali programmi erinevad jututoad / Design Talks / nagu Mina olen Disainer ning Pecha Kucha õhtu, kus esinevad tuntud Eesti disainerid.


Disainikoolide näitus, mis toimub seekord Põhjalas, kõrvutab ka seekord kohalikke ja välismaiseid disaini kõrgkoole. EKA ekspositsioonis saab näha suuremat läbilõiget tootedisaini kateedri töödest ning ka värsket paekivist toodete kollektsiooni.


Oleme mõelnud ka lastele. Disainiöö lasteprogramm keskendub vaba mängu situatsioonide loomisele. Ehituspood on uus mänguasjapood. Lasteprogramm aitab luua mänguvõimaluste ehituspoe materjalidega, mis võimaldab lastel ja ka täiskasvanutel, eriti disaineritel, näha mängupotentsiaali igapäevastes vahendites. Töötoa kontseptsioon on loodud võttes arvesse laste kultuuri ja mänguteooriaid.


Haapsalu Graafilise Disaini festivali parimad plakatid jõuavad Põhjalasse ka kureeritud näitusena. Tegemist on rahvusvahelise projektiga, mille kaugemad osalejad on Hiinast.


Sotsialiseerumiseks ja meelelahutuseks on kavas erinevaid üritusi. Moeetendus D_O_M_ demonstreerib avalikkusele mitte veel nii tuntud aga suure potentsiaaliga moetegijaid. Seekord tutvustatakse 5 brändi. Loodame laval näha nii materjalisäästlikku kollektsiooni kui ka arhitektuurseid kudumeid.


Disainikaubanduseks avatakse 19.septembril Põhjala angaarides Disainitänav ja Moepõik. Linnaruumi elavdamiseks paigutatakse Põhjala territooriumile erinevaid installatsioone. Valguskunsti ja multimeedia näitust esitleb Valgusfestival.


Tutvustamaks Koplit ja Põhjala ajalugu on kavas esitleda väikest fotonäitust ning läbi viia giidiga ekskursioon, et kultuurihuvilised võiksid tutvuda ka Põhjala stuudiote ning seal tegutsevate loomeinimestega.


Festivali mitmekesistab tihe satelliitide programm, kuhu on kaasatud ka muuseumid. Enamus üritusi on külastajatele tasuta.