CBS-i Los Angelese telekanalil KCAL-9 näidati 24. veebruaril viieminutilist videot Eesti disainist ja jätkusuutlikest ettevõtetest. Koos lähiajal linastuva New Yorgi episoodiga jõuab see kokku 12 miljoni televaatajani.

Koostöös mitmete Euroopa partneritega nagu Frankfurt Messe ja Londoni Royal College of Art soovivad ameeriklased oma sarjas vaatajatele tutvustada uuenduslikke disainiuudiseid Euroopast. Videoklipp tutvustab kuulsaid saksa, poola, eesti jne disainereid ning nende novaatorlikke projekte, mis keskenduvad tehnilisele innovatsioonile, jätkusuutlikkusele, taaskasutusele ning uutele materjalidele.


Filmitud materjal sisaldab ladusaid intervjuusid disaineritega, kes räägivad oma lähenemisviisidest ning kirjeldavad praktiliste näidete abil disainiprotsessis kasutatavaid loomingulisi ja jätkusuutlikke meetodeid. Oma kommentaare avaldavad hooaja jooksul USA ja UK disaini superstaarid: Karim Rashid, Ross Lovegrove ja Tom Dixon.

Rahvusvaheline filmitiim, eesotsas produtsent Mike Chapmaniga, külastas Eestit veebruari alguses. Eestit tutvustav filmilõik keskendus Reet Ausi tööstuslikule taaskasutusdisainile; seeneniidistikust sisustustoodete start-upile MYCEEN; heale digiteenuse näitele e-Residentsuse näol ning Disainiöö festivali ja Eesti Disainerite Liidu tegemistele, kes oli ka koostöö algatuse taga.  


Videoklipp on pilguheit Eesti disaini kogukonna innovatiivsematele saavutustele ja e-riigi eelistele. Puhtjuhuslikult oli intervjueerija, teenusedisainer Alexandra Grüber-Pérez, kes on muuhulgas teinud koostööd ka USA praeguse presidendiga ning kirjutanud oma lõputöö Londoni Royal College of Art’is teemal “Digital Estonia”.


Tuntud USA disainer Scott Henderson kiidab Eestit sõnadega “Eesti on tõeliselt jätkusuutlikkuse eestvedaja. Grupp edumeelseid disainereid on kokku tulnud ja loonud võimeka kogukonna.” Ta leiab, et kultuuriliselt arenenud linnades on äärmiselt oluline roll disainerite ühendustel ja disaininädalatel, nii nagu USAs, nii ka Euroopas. “Mida tihedamalt oleme omavahel seotud ja võrgustunud, seda tugevamad me oleme.”


Eesti Disainerite Liidu juhi, Ilona Gurjanova sõnul võib videomaterjali lugeda üheks põhjalikumaks kajastuseks, mida Eesti disain kunagi Ameerika telekanalites saanud on. “Ajastus ei saaks parem olla, kuna just kevadel toimub USA-s Eesti disaini näitus ja rahvusvahelisel turundusel on tähtis roll meie edusammude tutvustamisel”. Disainiliit koostöös EKA ja e-Residentsusega osaleb kestliku ja digidisaini väljapanekuga New Yorki Disaininädalal 16.-23. mail.


Eesti disaini tutvustav videoklipp on osa ByDesign TV Europe esimesest hooajast, mis keskendub Euroopa innovatsioonile ja disainile.


 Vaata, mida huvitavat ameeriklased Eestis avastasid siit (alates 20:16)