Valencias esitletakse Eesti jätkusuutlikku disaini.

9.-19. maini avatakse Hispaanias, Valencias Maailma Disainipealinna projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja Leonardo Meigas. Valencias Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri looming.

Jätkusuutliku disaini näitus „Second Chance“ keskendub eriti viimastel aastatel disainiskeenel tähelepanu keskpunkti tõusnud taaskasutuse teemale, näidates kuidas disainerite loov mõtlemine ning nutikate tehnoloogiate ja töövõtete kasutamine võimaldab kasutatud esemetele uue tootena taaskord elu anda, kaitstes keskkonda ning säästes piiratud ressursse.

„Näitusel väljasolevad disaintooted on oma olemuselt ainulaadsed, tehtud käsitsi ning suure hoole ja armastusega. Igaühel on rääkida oma iseloomulik lugu, mis lisaks keskkonnahoiu aspektile võtab kokku ka loomeprotsessi. Kõikidel nendel on oma hing ning mõni väike omalaadne lõbus detail, mis disaintoodete juurde kuulub. Oleme selle näitusega eelnevalt väljas olnud Tallinnas Disainiöö raames ning eelmisel suvel ka Veneetsias disainibiennaalil, kus publik Eesti disaini hästi vastu võttis ning meie julgeid ning nutikaid keskkonnasäästlikke lahendusi kiitis,“ rääkis näituse kuraator Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja, kes kutsub ka sel perioodil Valencias viibivaid eestlasi näituselt läbi astuma.


Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Sirli Ratasepp, Igor Volkov, Kalli Sein, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Laura Saks, Marta Moorats, Piret Puppart jt.

9. mail algusega kell 17.00 toimub projekti raames Palacio de Colominas (Carrer de l’Almodí 1) ka konverents Eesti disaini tutvustamiseks, kus Ilona Gurjanova teeb ülevaate Eesti disaini arengust ning jätkusuutliku disaini projekte esitlevad Reet Aus, Piret Puppart ning Marta Moorats. Näituse pidulik avamine toimub algusega kell 18.30.Eesti Kunstiakadeemia (EKA) püüdluseks on olla juhtivate rahvusvaheliste visuaalkunsti innovatsioonikeskuste seas, tehes sellel alal koostööd rohkem kui 100 partnerülikooliga üle maailma. Second Chance näituse raames said kokku mitu Eesti Kunstiakadeemia projekti –  Sustainable Design and Material Lab ja QUICK SILVER -, millest esimene keskendub jäätmete ringlusse suunamisele ning teine pakub väljundit moe-, tekstiili- ja aksessuaarierialade üliõpilastele, leidmaks uusi innovaatilisi lahendusi kõige ootamatumate materjalide muutmisel kunstiks. Nii näiteks on jäätisepakendite metall, soojuskotid, köied, päästevestid ja muu kõrvaleheidetud merepääste varustus leidnud uue elu skulptuurse moekunsti ja disainesemetena. Toodete vastupidavusele ja ringdisainile pühendatud projekt HEA x Design for Emotional Durability demonstreerib, kuidas rakendada traditsioonilisi käsitöövõtteid kaasaegsel uuenduslikul viisil. Samuti näeb näitusel EKA keraamika, klaasi, sepa- ja ehtekunsti erialade tudengite eksperimentaalsel jätkusuutlikul disainil põhinevaid lauanõusid, mis said loodud Fotografiska muuseumi restoranile.


Eesti Disainerite Liidu (EDL), kes ühendab üle 170 Eesti tuntud disaineri, missiooniks on tõsta ühiskonna teadlikkust disainmõtlemisest ja disainiskeenel olulistest teemadest, ning aktiivselt tutvustada Eesti disaini saavutusi ka väljaspool Eestit, turundades Eestit kui kiirelt arenevat disainimaad. Viimase 22 aasta jooksul on kureeritud väljapanekutega esinetud rohkem kui 20 linnas. EDLi ametlik disainipoodide kett Eesti Disaini Maja / Estonian Design House koondab üle 120 esindusliku disainibrändi. EDL on ka Tallinna disainifestivali Disainiöö korraldaja, mis sel sügisel toimub juba 17. korda.